dzien ziemi

 

 

„Przywróć naszą Ziemię”

 

 

 

 

Dziś obchodzimy bardzo ważny dzień!! Czy wiesz jaki??

Data 22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi- w tym roku obchodzimy go juz 51 raz, a hasło przewodnie brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”.

Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. 

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię oraz działania na rzecz klimatu. 

 dzien_ziemi_infografika_1920x1187-1536x950.png

 

Przy tej okazji zachęcam Was do zapoznania się i stosowania w życiu codziennym idei ZERO WASTE, co dokładnie znaczy "zero odpadów”, „zero marnowania”.

                                                                                  .                                 zero.jpg

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. Są to także małe działania w duchu idei zero waste jak np przygotowanie ekologicznej torby wielokrotnego użytku, dawanie "drugiego życia" znudzonym ubraniom przez ich przeróbki, farbowanie, wybielanie itp. oraz wybór zamiast sklepowych, domowych kosmetyków jak np. peeling z fusów kawy.

Główne zasady idei:

Refuse (odmawiaj)

Odmowa używania wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia, np. ulotek reklamowych, jednorazowych plastikowych opakowań.

Reduce (ograniczaj)

Unikanie generowania odpadów; zmniejszenie ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, zbędnych rzeczy oraz towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych czy o niskiej jakości, które szybko stają się śmieciami.

Reuse (wykorzystaj ponownie)

Ponowne wykorzystanie produktów, które ma się już w posiadaniu. Gdy w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, można je wykorzystać do nowej funkcji. Przykładem działania według tej zasady jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazon lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym. 

Recycle (recyklinguj)

Segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu.

Rot (kompostuj)

Kompostowanie i nabywanie takich produktów, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie.

UWAGA!! WAŻNE!! UWAGA!!

-->Podejmij wyzwanie:<--
Poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj przyrody w dziwnych lub znanych Ci miejscach, zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście i poza nim (np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi), przyjrzyj się drzewom w twojej okolicy, dotknij ich, powąchaj, posłuchaj jakie dźwięki słyszysz. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć. Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy.

ZRÓB ZDJĘCIE TEGO CO ZOBACZYŁEŚ, ODKRYŁEŚ, ZACIEKAWIŁO CIĘ.

WYŚLIJ JE NA ADRES: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

KAŻDY AUTOR ZOSTANIE NAGRODZONY EKOLOGICZNYM UPOMINKIEM :-)

Telefon dla wychowanków i rodziców: 539 867 809

szkila pamieta

Ranking czystości

cleaning

Nasze sukcesy

goal