dbi

 

 

DBI 2021 - inicjatywy

 

 

 

 

Od kilku lat społeczność naszej bursy uczestniczy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Także w tym roku podjęliśmy inicjatywy propagujące zasady bezpiecznego korzystania z komputera i innych urządzeń mobilnych, zwracaliśmy uwagę na problem zbyt dużej ilości czasu spędzanego przed ekranami i zastanawialiśmy się w jaki sposób uniknąć pułapek, które są zastawiane na nas w wirtualnej rzeczywistości.

Na piętrach poszczególnych grup powstały gazetki informacyjne, sala komputerowa na stałe zyskała zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz ciekawe informacje i "złote" rady dla każdego internauty.

Wszystkich wychowanków przebywających w domach rodzinnych także zachęcamy do zapoznania sie z poniższymi, WAŻNYMI informacjami i radami: 

 

JAK MOŻESZ CHRONIĆ SIEBIE ONLINE?

-->Trzymaj kontrolę nad tym co i komu ze swojego prywatnego życia udostępniasz w internecie<--

Jeśli ktoś poprosi Cię o wysłanie swoich seksualnych zdjęć lub nagrania filmu video, zapytaj siebie samego: Dlaczego te osoby chcą tego  ode mnie? Co mogą zrobić ze zdjęciami czy nagraniami, które ja im wyślę? Czy te materiały mogą zostać wykorzystane przeciwko mnie?

Absolutnie dobrze jest powiedzieć NIE w takich okolicznościach. Ty i Twoje samopoczucie są najważniejsze.
Jeśli jest to przyjaciel, kolega  który zna Cię bardzo dobrze, powinien rozumieć, że nie jesteś zadowolony z robienia takich rzeczy  i nie jest to dla Ciebie komfortowe. Jeśli nie rozumie, być może nie jest tak dobrym przyjacielem, jak o nim myślisz.
Jeśli to osoba, którą znasz tylko z relacji online bądź ostrożniejszy. Czy możesz zweryfikować tożsamość tej osoby? Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą w realu, wysłuchaj jej opinii. Jeśli coś pójdzie nie tak, poszukaj rozwiązania.

aaa.jpg

-->Zachowaj swoją prywatność<--

Nie udostępniaj swoich danych osobowych i prywatnych informacji o sobie- numeru telefonu, adresu, szkoły, pracy, lokalizacji- osobie którą znasz tylko online. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zastanów się  do czego ona może ich potrzebować.

bbb.jpg

-->Jak wyglądam? Bądź świadomy swojego wizerunku w sieci<--

Osoby wykorzystujące w sieci szukają osób, które używają seksualizujących nicków, wstawiają seksualne, często wyzywające zdjęcia, rozmawiają o seksie online. Pomyśl jak wygląda Twój profil i jak może być odbierany przez innych.

 

 

ccc.jpg

-->Chce się ze mną spotkać? Zawsze stawiaj swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu<--

To zły pomysł udostępniać swoją lokalizację lub spotykać się z kimś, kogo znasz tylko online. Ale jeśli chcesz to zrobić, bądź bezpieczny: spotkaj się w publicznym miejscu, powiedz o spotkaniu zaufanej osobie, nigdy nie oddalaj się w ustronne miejsce.

 

ddd.jpg

-->Przyjaciel przyjaciela?<--

Jeśli ktoś podaje się za „przyjaciela Twojego przyjaciela” sprawdź, czy rzeczywiście tak jest. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi, czy rzeczywiście znają tą osobę, co o niej wiedzą. Każdy może  nauczyć się informacji o Tobie i Twoich znajomych, które znajdzie w internecie.

 

                                                                                                                                                                                    eee.jpg

 

 -->Tylko między nami? Upewnij się czy rozmowa ma charakter prywatny, czy nie udostępniasz jej wszystkim<--

Jeśli wysyłasz komuś swoje seksualne zdjęcia lub prezentujesz zawstydzające, intymne rzeczy poprzez kamerę online, pamiętaj- to może być nagrywane bez Twojej zgody i wiedzy. Ryzykujesz zatem udostępnienie zdjęć/nagrań/filmu wszędzie i wszystkim. Czy chcesz, żeby to się stało? 

 

Telefon dla wychowanków i rodziców: 539 867 809

szkila pamieta

Ranking czystości

cleaning

Nasze sukcesy

goal